nieza10groszy

Nie za10groszy - czyli jak straciłem kilka tysięcy zł w serwisie za10groszy.pl

 nie_za10groszy_logo.jpg

Straciłem w tym serwisie kilka tyś zł i już właściwie zapomniałem o tej całej sprawie, gdy zobaczyłem, że serwis ten nachalnie reklamuje się w telewizji.
Serwis ten reklamuje się tym , że można tu bardzo tanio coś kupić. Rzeczywiście można odnieść takie wrażenie tylko obserwując to co się tutaj dzieje. Każdy kto uwierzy w tę reklamę ma nadzieję że w serwisie tym wszystko odbywa się jak najbardziej uczciwie.
Niestety o tym że tak nie jest uczestnik przekonuje się w momencie gdy zdążył już przegrać dość dużo pieniędzy.
Ponieważ w pewnym momencie gdy próbowałem coś wygrać przeżyłem załamanie nerwowe i byłem blisko śmierci, postanowiłem swój przypadek opisać aby przestrzec wszystkich naiwnych , którzy  wprowadzeni w błąd przez reklamę mogą tutaj dużo stracić.
Jednocześnie zamierzam przedstawić tutaj dowody na to że serwis ten dopuszcza się oszustw i to na dużą skalę!.

Na początek trochę teorii.
Na stronie serwisu czytamy:
"Serwis za10groszy.pl to jeden z liderów i współtwórców segmentu entertainment shopping w polskim internecie. Entertainment shopping oznacza specyficzny sposób kupowania, który łączy w sobie wejście w posiadanie produktu z mniej wymiernymi emocjami, jakie wiążą się z zakupem."

Jak się okazuje te emocje są bardzo wymierne i bardziej są związane z nie wejściem w posiadanie produktu, pomimo poświęcenia na ten cel znacznie więcej pieniędzy niż jego wartość rynkowa!

Operatorem serwisu jest spółka Welmory Limited, z siedzibą na Cyprze, w Nikozji P.C. 1065 Arch. Makariou III, 2-4/703, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców pod numerem HE 245903 przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Turystyki Cypru, Departament Rejestru Spółek o kapitale zakładowym 1.001.000 EUR (słownie: jeden milion jeden tysiąc Euro). Spółka prowadzi aukcje na terenie Europy (Anglia, Francja, Włochy, Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Hiszpania, Portugalia, Rosja), Azji oraz na terenie obu Ameryk. Celem spółki jest oferowanie użytkownikom jak najciekawszych form rywalizacji o wystawiane na aukcje przedmioty oraz zapewnienie możliwie najbardziej atrakcyjnych cen licytowanych towarów i usług.

Aukcja zaczyna się od zera i każde przebicie zazwyczaj zwiększa cenę którą płacimy za towar o 1 grosz.  Aby brać udział w licytacji  musisz więc mieć na koncie BIDy, których cena w zależności od wielkości pakietu wynosi od 10 - 15 groszy za 1 BID.  Każde przebicie kosztuje nas określoną w parametrach Aukcji ilość BIDów (np.: 1, 3, 6, 9).
Jak to wygląda praktycznie. Serwis przyjmuje w pokazywanych wynikach aukcji najmniejszą wartość BIDA czyli 10gr. W praktyce większość licytujących kupuje je za 13-15 gr. przez to płaci więcej za wygrany przedmiot niż oficjalnie podaje serwis. Przyjmijmy tutaj dla uproszczenia obliczeń wartość 10gr za 1 BID.
Tak więc jedno przebicie kosztuje nas 10, 30, 60 lub 90 gr.  Załóżmy teraz że licytujemy się od zera z drugą osobą do czasu aż cena towaru osiągnie 1zł. Ponieważ każde podbicie zwiększa wartość cenę towaru o 1grosz, takich przebić będzie 100. Jeśli licytujemy tylko w 2 osoby to musimy wykonać każdy po 50 przebić. Policzmy więc ile rzeczywiście nas to kosztuje przy najbardziej popularnych aukcjach, gdzie przebicie wynosi x3.
50x30gr=1500gr=15zł Licząc dalej, jeśli licytowalibyśmy do ceny 10 zł to musielibyśmy wydać już 150zł, a przy takich wydatkach to wiele z wystawionych towarów w serwisie przestaje być dla nas atrakcyjne. Niestety bardzo często jest nam szkoda odchodzić z licytacji, bo już przecież wtopiliśmy w nią trochę pieniędzy. Niestety nasz przeciwnik (pod warunkiem że licytujemy z realną osobą – boot nie odpuści) często dochodzi do takiego samego wniosku i nie odpuszcza. Czasami więc dochodzi do tego , że wylicytowana kwota kilkukrotnie przewyższa wartość przedmiotu, a nam w dalszym ciągu nie udało się go kupić.
Tyle teorii.


Ja zanim założyłem konto w serwisie długo obserwowałem i zapisywałem co, kiedy i za ile zostaje tutaj sprzedane.  Widząc co się dzieje doszedłem do wniosku, że skoro są tu tacy którzy kupują dosłownie za kilka groszy  aparaty fotograficzne, telefony, laptopy i inne towary, to mnie również coś takiego powinno się bez problemu udać.
Zaraz na początku wakacji założyłem konto w tym serwisie i przystąpiłem do pierwszej licytacji w kategorii "Debiut" czyli dla tych którzy są tu nowi i jeszcze nic w tym serwisie nie wylicytowali. Kliknąłem kilka razy i zostałem zwycięzcą aukcji w której wygrałem bon o wartości 50 zł + 200 bidów.
Podbudowany zwycięstwem licytowałem dalej i znowu, choć już było trochę trudniej, udało mi się wylicytować kolejny bon o wartości 50zł.
Łatwość tych pierwszych wygranych niestety uśpiła moją czujność. Ciągle wierząc że łatwo uda mi się kupić również przedmioty bardziej wartościowe przystąpiłem do licytacji. A tu niestety zonk!!!
Okazało się że jak nie brałem udziału w aukcji tylko się przyglądałem , to wszystko było tak jak przed moim zarejestrowaniem się w serwisie i towary szły za grosze, a jak już zacząłem licytować to ciągle ktoś mnie przebijał, a gdy tylko sobie odpuściłem , to ktoś kto mnie przebił i co ciekawsze kliknął tylko raz wygrywał licytację. Doprowadzało mnie to do rozpaczy. Postanowiłem że nie dam za wygraną i siedziałem po kilka godzin dziennie pilnując każdej aukcji. Scenariusz cały czas się powtarzał, do czasu aż tylko na chwilę gdzieś wyszedłem, to od razu towary znowu szły za grosze a często wygrywał je ktoś dosłownie jednym przebiciem. Kupowałem jeden za drugim coraz to nowe zestawy bidów i nie dość że byłem wycieńczony fizycznie ciągłym siedzeniem przy komputerze, to przeżyłem duże załamanie nerwowe i praktycznie z tego powodu byłem bliski śmierci.
Otrzeźwienie przyszło w momencie gdy przesadzili już z tymi swoimi przekrętami i w ciągu jednego dnia poszły 2 aparaty fotograficzne dosłownie za kilka groszy. Wtedy zacząłem bardziej uważniej się temu wszystkiemu przyglądać i zobaczyłem coś, co wcześniej nie dostrzegłem. Szczegółowo opiszę poniżej do jakich wniosków doszedłem.

1. Każda aukcja jest kontrolowana przez serwis.
Jeśli nikt z normalnych graczy nie przebija, robią to podstawione przez serwis booty systemowe i albo kończą aukcję po kilku przebiciach i pokazują to naiwnym, że "tak tanio ktoś tutaj coś kupił" albo ustawiają automat i liczą na to że ktoś naiwny się załapie. (co się często zdarza).
Czasem kilka bootów systemowych licytuje się nawzajem robiąc po drodze różne dziwne zmyłki, że to niby jeden z nich klika kilka razy bez automatu stwarzając wrażenie ze liczba przebić na automacie mu się skończyła i pewnie zaraz odpuści. Często taka zagrywka powoduje to, że kilka osób ustawia też swoje automaty i wtedy zamiast dwóch to mamy już 3,4 lub więcej automatów. Przypomnę że taki automat można ustawić na co najmniej 45 przebić i nie można go wcześniej wyłączyć, a więc mają tu czysty zysk.
Poniżej 2 klasyczne przykłady

janosik.png

Nie widziałem początku tej aukcji, jedynie udało mi się złapać jej zakończenie.
Widać tutaj jak normalny gracz o nicku janosik741 toczy zaciętą walkę z bootami.
Algorytm działania bootów jest prosty. Boot przebija 2 razy (na tym przykładzie na 0,14 i 0,16gr) a jeśli normalny użytkownik nie ustępuje tylko licytuje dalej to pojawia się następny boot (0,18 i 0,20gr) i tak dalej aż normalny gracz odpuści. Później serwisowa propaganda donosi że taki "pokumyk kliknął tylko 1 raz i kupił mysz o wartości 205zł za jedyne 0,22gr"

Drugi przykład pokazuje  wręcz heroiczną walkę, którą  stoczyła z bootami i innymi graczami annalenka11
Licytowano tutaj pakiet zawierający   bon o wartości 50 zł + 200 BIDów.


annalenka11a.png

Ponieważ była to dość długa (do momentu ustawienia automatu) i bardzo szybka licytacja, wklejam tylko jej historię bez kolejnych zrzutów ekranu, które ledwo co nadążałem robić.
Oznaczyłem tutaj na zielono normalnych graczy i na czerwono graczy, których uważam za booty systemowe.
Jak widać scenariusz jest tutaj taki sam jak poprzednio. Normalni gracze są tutaj przebijani przez kolejne booty (zwróćcie uwagę na  nicki bootów bardzo łatwe do rozszyfrowania).
W podanym przykładzie normalni gracze nie ustępowali więc booty ustawiły automat. Porównajcie inne aukcje tego samego typu, na których średnia liczba uczestników na aukcjach wynosi około 10 osób. W tym przypadku licytujących było aż 29!.
Dlaczego pojawiają się coraz to nowe booty a nie licytuje tylko jeden? To proste patrząc od strony psychologicznej. Jeśli licytujemy i widzimy ze przeciwnik odpuszcza to licytujemy dalej licząc że zmęczymy też kolejnego przeciwnika. Licytując się tylko z jednym przeciwnikiem szybciej odpuszczamy.

Taki sposób podbijania ceny przez booty jest bardzo często stosowany i jeśli choć na chwilę poobserwujecie różne aukcje to bez problemu to dostrzeżecie.
Uwaga, ostatnio zwiększyli ilość podbić. Teraz booty podbijają 3 a nawet 4 razy.

2. Następne oszustwo na którym przyłapałem ten serwis.
Dla nowych graczy przewidziano w tym serwisie aukcję typu "Debiut" Mogą w niej brać udział tylko i wyłącznie tacy gracze, którzy jeszcze nic w tym serwisie nie wygrali. Jest to też świetnie przygotowana pułapka, bo wystarczy dosłownie kilka razy kliknąć i już wygrywamy. Ma to stworzyć iluzję bardzo łatwego wygrywania. Ponieważ nie ma za wielu nowych graczy którzy chcieliby licytować w takich aukcjach, więc często jest tak ze licytują się same booty. Niestety chyba ktoś nie za bardzo to ogarnia bo zdarzyło się kilka razy że ten sam gracz wygrał (chociaż nie jest to technicznie możliwe sic!) tak aukcję. Przykłady poniżej.

3dg.jpg

Jak widać powyżej gracz o nicku "3dg" ( dość dziwny nick nieprawdaż?) miał "dużego farta" bo wygrał 3 aukcje typu "Debiut" prawie z rzędu.
Możecie się sami o tym przekonać, oto linki do tych aukcji:
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/bon_na_zakupy_o_wartosci_50_zl_200_bidow_527216754.html
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/bon_na_zakupy_o_wartosci_50_zl_200_bidow_527206913.html
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/bon_na_zakupy_o_wartosci_50_zl_200_bidow_527203817.html

Ale to jeszcze nic, bo na zdjęciu poniżej widać jak gracz o nicku "biddamian"  miał "jeszcze większego farta" i wygrał w aukcji typu "Debiut" aż 4 razy !!!

biddamian.jpg
Oto linki do tych aukcji, które miały miejsce w dniu 25.12.2014r:
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/bon_na_zakupy_o_wartosci_50_zl_200_bidow_527529184.html  
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/bon_na_zakupy_o_wartosci_50_zl_200_bidow_527521854.html  
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/bon_na_zakupy_o_wartosci_50_zl_200_bidow_527519455.html 
http://www.za10groszy.pl/pl/auction/lego_friends_basen_w_heartleake_41008_527524215.html 

3. Dużym zainteresowaniem w tym serwisie cieszą się pakiety bidów. Czasami walka o nie jest bardzo zacięta. Dzieją się tam czasami iście "dantejskie sceny"
Jak znajdę czas to przedstawię później kilka przykładów na to jak booty systemowe jeszcze bardziej podsycają napięcie.
Na razie podam tylko jeden przykład który normalnie nie mógłby się zdarzyć. Dla wyjaśnienia powiem że pakiet bidów można wygrać tylko jeden raz na 24 godziny. Czyli jeśli wygramy taki pakiet dzisiaj o godzinie 12.00 to o następny możemy zawalczyć dopiero jutro po godzinie 12.00.
Nie przeszkadzało to jednak jednemu z graczy , aby wygrać takie pakiety jeden za drugim. Zobaczcie na zdjęcie poniżej, na którym widać że gracz o nicku "aro8210" wygrywa w tym samym dniu pakiety 100 i 500 bidów.

za10groszy500+100BID.png

4. Znalazłem też w necie opis zmagań gracza o nicku "tomaszekrum" z bootami. Byłem świadkiem "na żywo"  jego heroicznej walki z bootami i przyznam że w pewnym momencie podejrzewałem go o to, że jest on bootem systemowym ponieważ licytował bardzo zaciekle, wbrew zdrowemu rozsądkowi. Po przeczytaniu jego relacji stwierdziłem jednak, że niestety został on tutaj dosłownie okradziony i to na duże pieniądze.
Jego relacja poniżej (pisownia oryginalna):

Pierwsza moja licytacja trwala niemal 3 dni i udalo sie wygrac Laptopa Sony Vayo mimo ze 2 krotnie za niego przeplacilem. Kolejne dwie licytacje na obydwa telefony Sony Xperia Z i Samsung Galaxy S4 trwaly ok 2 dni ale nie udalo sie wygrac z Botami tego zlodziejskiego serwisu mimo ze za zainwestowana gotowke kupil bym takie 4 telefony. Bywalem w zyciu tez i w Kasynach gdzie wygrana zalezy naprawde od szczescia a tu na tym portalu za10groszy to wielkie oszustwo! Wystarczy otworzyc np. Statystyki wygranych/ zakonczonych aukcji np. na Laptopach wszystkie sa takie same i figuruja na kazdym wylicytowanym Laptopie te Same niki a raczej Boty!!! A najlepsze jest to ze wszyscy ktorzy wygrali kupili to za grosze. Malo kiedy widnieje ze ktos z licytujacych na tym stracil. Jeszcze miesiac temu widnialo kto ile zainwestowal i ile stracil i ile trwaly zakonczone licytacje.Dzis widnieje tylko ostatnia wygrana licytacja i szczegolowe dane dotyczace tej licytacji. Dziwne bardzo ze nie widnieja Licytacje tego typu jak ktos zainwestowal duzo kilkakrotnie wiecej niz wartosc wystawionego na licytacje Towaru. Bo po co????!!! To by odstraszylo tylko klientow!!! Głupki sie tylko na to nabieraja i sam nim jestem i az wstyd sie przyznac ale sprawa ta kwalifikuje sie do odpowiednich organow scigania. Bo to nie jest oparte na licytacji z prawdziwego zdazenia tylko to istne zlodziejstwo! Pozdrawiam

tomaszekrum.png
Witam wszystkich. Portal za10groszy to wielkie oszustwo i moze to nawet mozna nazwac zlodziejstwo. Napewno nie ma co ukrywac ze to strona 100% hazardowa i glupki sie tylko daja na to nabrac. Sam jestem glupkiem bo sie na to nabralem ale zadaje sobie pytanie dlaczego? Skoro nie odczowam deficytu finansowego i takie smieszne zeczy co oferuja na tych zlodziejskich aukcjach moge sobie kupic w sklepie bez problemu. Biuro obslugi klienta za10groszy twierdzi ze to uczciwie przeprowadzane aukcje a to wielka sciema bo licytacje podbijaja Boty!!! Owszem zdazaja sie ludzie ktorzy wystawiaja komenatarze ale to wiekszosci zeczy ktorych wartosc rynkowa jest bardzo niska. Dziwne ze malo kto wystawia komentarze ze np. wygral Laptopa ktory kosztuje 6 tys. zl a ze niby wygral go za grosze. Kolejna kwestia to jak ladnie ich reklamuje na stronie glownej pan Irek Bielelininik!!! Żenada!!! Ile panie Irku panu za to zaplacili by pan zachecal do tego ludzi a nie ma tam nic uczciwosci tylko nabijanie ludzi w butelke i ich okradanie! Zeby nikogo nie oczerniac moze przejde do setna. Jakis czas temu zalozylem konto i bralem udzial w licytacji laptopa Sony Vayo. Cena rynkowa 4300zl. W licytacji stracilem 11000 zł bo ja głupi chcialem pokazac kto tam żadzi i wygralem tego laptopa ale co z tego jak za to co stracilem kupil bym takie dwa! Dziwne Bardzo ze moja aukcja bardzo szybko znikla z portalu. Nie ma po niej ani sladu a bylo to miesiac temu! No tak bo po co ludzie maja widziec ze jednak zdazaja sie szalency. Trzy dni temu podjelem sie kolejnej licytacji a dokladniej Telefonu Samsung Galaxy 4 i Telefonu Sony Xperia Z i zainwestowalem w obydwie licytacje kwote 8 tys. zł bo znow chcialem pokazac kto tam zadzi ale tez zebrac dostateczne dowody ze to jest wielkie oszustwo. No i sie udalo mimo tego ze nie wygralem zadnej z dwuch licytowanych aukcji. Stracilem na Licytacje Sony Xperia 2,5 tys zl. A na Samsung Galaxy S4 5,5 tys. zl. W trakcie licytacji postanowilem z kolega i kolezanka sprawdzic ich uczciwosc no i wyszlo szydlo z worka! Licytowalismy te dwie aukcje we 3 osoby. Niby to tez nie do konca uczciwe ale kazdy z nas zainwestowal w to pieniadze. Kiedy zostawaly na aukcji danej juz tylko 2 osoby czyli Ja i ktorys z moich znajomych to znajomy zmiejszal na automacie podbic liczbe Bidow do minimum tzn. 45 Bidow bo mniej nie mozna. Kiedy zostawaly w na automacie do podbic ostatnie 2 podbicia czyli kolega fizycznie wystawial mi aukcje zebym wygral pojawial sie Bot!!!! ktory nie pozwalal zakonczyc licytacji i licytacja odbywala sie dalej. Normalnie powinienem to wygrac a tak sie nie stalo! Sytuacje przetestowalismy kilkakrotnie i we wszystkie strony i kiedy pozostawalo tylko dwoch licytujacych i kiedy ktos chcial zakonczyc licytacje pojawial sie Bot systemu za10groszy!!!! Zaznacze ze dokladnie wtedy on sie pojawial kiedy na automacie do przebic pozostawaly dokladnie 2 podbicia! Owszem mozna by bylo uwierzyc w osoby ktore dolaczaja do licytacji ale one nie widza ile ja mam ustawionych podbic na swoim automacie a tymbardziej nie wiedza tego kiedy moj automat sie wylaczy i kiedy na nim pozostaja tylko DWA podbicia. Nie wierzycie to możecie przetestowac to na wlasnej skurze. Wiekszosc Aukcji ktore mozna tam wygrac to: jakies perfumy, zabawki dla dzieci, czy kupony z Bidami itp. Ale jak ktos przystapi do poważnej licytacji i dysponuje dosc spora gotowka za ktora stac go by kupic kilka razy pakiet 25000 Bidow koszt jednego pakietu 2500 zl. to zapraszam i sie sami przekonajcie. Najlepiej w parze z jakims znajomym. Jestem glupi ze sie dalem na to nabrac no ale czlowiek uczy sie na bledach. Pozdrawiam Wszystkich Goraca i naprawde przemyslcie 3 razy to zanim przystapicie do jakich kolwiek licytacji na tym portalu za10groszy. Nie bez powodow Menagement tego potalu jest na Cyprze. Powodzenia


źródło: http://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=12593779

 

Powyższa relacja jest dowodem na to, że jeśli booty nie pozwolą ci wygrać to nie wygrasz aukcji. Tomaszekrum i tak miał szczęście że pozwolono mu wygrać tę aukcję pomimo tego że stracił na tym wielokrotnie. Nie raz widziałem podobne aukcje, które wygrywały podstawione booty. Mam zebrane dowody i zamieszczę je wkrótce.

5. Jeśli powyższe dowody na to że serwis za10groszy oszukuje jeszcze was nie przekonały, to teraz przedstawię ostateczny dowód na oszustwo.
Istotą działania każdej firmy jest osiąganie zysków. Bez tego żadna firma nie jest w stanie utrzymać się na rynku i musi zbankrutować.
Kosztowało mnie to trochę czasu, ale kiedyś postanowiłem to sprawdzić ile rzeczywiście ta firma zarabia?
Sięgnąłem więc do ogólnodostępnych statystyk i podsumowałem zyski,  czyli za ile sprzedano dany towar + koszty wydanych na licytację bidów i odjąłem od tej sumy wartość tzw "ceny rynkowej" która jest podawana przy każdej licytacji.

Wiecie co mi wyszło? Otóż okazało się że:

FIRMA Welmory Limited, (w skład której należy jej polski oddział za10groszy.pl) NA WYSTAWIANYCH NA PORTALU www.za10groszy.pl TRACI DZIENNIE OKOŁO 100000 TYŚ ZŁ. (słownie sto tysięcy złotych)!!!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami.

Zadaję więc pytanie otwarte skierowane do firmy Welmory Limited : Jeśli firma rzeczywiście działa uczciwie i rzeczywiście wysyła te wszystkie aparaty fotograficzne, laptopy , telefony i inne kupione za grosze towary tym którzy je wygrali, to jakim cudem utrzymujecie się już od kilku lat na rynku?

Owszem, czasem zdarza się że wylicytowana cena jakiegoś towaru nawet kilkukrotnie przewyższa jego wartość. Są to jednak wyjątki i jest to niestety za mało aby pokryć ewentualne straty wynikające ze sprzedaży drogich towarów za kilka groszy.Właściwie to wszystko już powiedziałem na temat działalności tej oszukańczej firmy.

Pozostaje tylko zapytać służby które z założenia mają chronić nas obywateli przed takimi oszustwami gdzie były do tej pory? Dlaczego firma ta działa już od kilku lat i pomimo tego że oszukuje ludzi nie została jeszcze zamknięta?

Co Federacja Konsumentów ma do powiedzenia o tym, że firma szczyci się tym , ze dwukrotnie zdobyła tzw „Laur konsumenta”?

Dla nie wtajemniczonych wyjaśniam, że „Laur konsumenta” nie ma nic wspólnego z uczciwym nagradzaniem danej firmy za jej działalność, tylko się go po prostu kupuje!!! i może sobie go kupić dosłownie każdy, nawet największy kanciarz!

O tym jak można zdobyć taki laur pisze Gazeta Wyborcza, cyt:

Największy i najbardziej prestiżowy projekt konsumencki w kraju czy zwykła maszynka do zarabiania pieniędzy? Laur Konsumenta, Klienta i Odkrycie Roku wykorzystywane są przez setki gigantycznych koncernów w kraju. Umieszczają je w reklamach i na opakowaniach. Ale jak się Laur zdobywa?”
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8556476,Jak_spoczac_na_Laurze__Wystarczy_200_glosow__I_pieniadze.html
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8556456,Laur_niektorych_konsumentow__Jak_to_dziala_.htmlOwszem, można tutaj też coś czasem tanio kupić. Wszystko zależy od wielkości pakietu bidów który kupisz. Im pakiet jest większy tym bardziej wartościowe towary możesz za to wylicytować. Zasada jest jednak taka, że nie wygrasz więcej niż wpłaciłeś! Co z tego że kupisz np. bon o wartości 100zł za 1zł, skoro za pozostałe bidy nie jesteś w stanie nic już kupić bo booty ci na to nie pozwolą. Na pakiet 1000 bidów wydajesz 130zł. Bidów nie możesz z powrotem odsprzedać. Rachunek jest więc prosty. Ten bon o wartości 100zł kupiony czasem za kilka groszy kosztował cię będzie 130zł + 6 zł za przesyłkę + kwota do zapłaty która zostaje wylicytowana. Gdzież jest więc tutaj zysk?

Dowodzi tego mój przypadek, gdy na początku właściwie bez problemu wygrałem małowartościowe gadżety. Niestety jak już wystawiłem komentarz, to było już tylko pod górkę. Widocznie w firmie doszli do wniosku, ze „ten to się już nam przysłużył wystawiając pochlebny komentarz, więc teraz niech tylko płaci”. Czasem coś mało wartościowego dawali mi wygrać , jednak zapłaciłem za to dużo drożej niż gdybym to kupił w normalnym sklepie.

Na początku działalności serwisu w Polsce zdarzało się czasami że pozwolili komuś dla celów reklamowych kupić tanio jakiś wartościowy przedmiot. W tej chwili wylicytować z dużym zyskiem jakiś wartościowy przedmiot jest tak samo trudno jak trafić szóstkę w lotto.

Patrząc na komentarze wygrywających też wyraźnie widać, że najczęściej piszą oni :”to jest moja pierwsza wygrana” Komentarze te oczywiście dotyczą tylko małowartościowych przedmiotów (bo takie przedmioty można tutaj jedynie wygrać). Zastanawia zupełny brak komentarzy do wygranych przedmiotów o wartości powyżej 400zł. Czyż to nie jest dziwne, że nikt takiego komentarza nie wystawił? Przecież każdy kto wygrywa chciałby się swoją radością podzielić z innymi, tym bardziej że za taki komentarz dostaje w prezencie 200 bidów. Czyżby nikomu z wygrywających na tym nie zależało?

Przeglądnąłem sobie komentarze wystawiane we wszystkich krajach w których działa ten serwis.

Okazuje się że najwięcej komentarzy bo aż 598 stron wystawili Polacy! Z mojej obserwacji po nickach graczy można wywnioskować, że to właśnie w Polsce cieszy się on największą popularnością. Niestety nie przekłada się to na wartościowe wygrane. Trochę to dziwne nieprawdaż? , że pomimo największej liczby graczy nic tu w Polsce nie udaje się ugrać? No, czasem się udaje ale za to jakim kosztem. Opisany powyżej przypadek gracza o nicku „tomaszekrum” mówi sam za siebie.

Komentarze do bardziej wartościowych przedmiotów owszem można znaleźć w bardzo małej ilości na stronach innych państw. Najwięcej takich spotkałem na stronie francuskiej i włoskiej. Ostatnio zauważyłem że próbują nadrobić to „zaniedbanie” i tłumaczą komentarze zamieszczając je na stronach różnych państw. Pojawiają się też komentarze bootów, które bardzo łatwo można rozpoznać bo są pisane całkiem bez emocji, tak jakby z translatora.

Dla porównania podaję liczbę stron z komentarzami w poszczególnych krajach gdzie działa ten serwis:

Polska – 600

Rosja – 62

Węgry – 46

Francja – 43

Włochy – 41

Portugalia – 38

Słowacja – 35

Niemcy – 32

Czechy – 25

Hiszpania - 24

Wielka Brytania – 16

Meksyk – 8

Ukraina – 7

Argentyna -6

Brazylia -6

Indonezja – 1

Australia -1

 

Dla wszystkich którzy mimo wszystko chcą spróbować mam taką radę. Kupcie tylko i wyłącznie promocyjny pakiet 600 Bidów za 45 zł i pod żadnym pozorem nie kupujcie następnych pakietów!.

Weźcie udział w aukcji typu „Debiut” Można tu czasem upolować dosłownie za kilka groszy jakiś gadżet o wartości nawet i 250 zł. Jeśli będziecie mieli szczęście, to może uda wam się wylicytować coś jeszcze. Absolutnie nie licytujcie przedmiotów powyżej 300zł. Jak dowiodłem powyżej nie macie na to szans aby je kupić za taką ilość bidów.

Jak się wam uda to będziecie nawet 300zł do przodu. Musicie tylko przelicytować innych zwykłych graczy i booty muszą wam na to pozwolić. Jak rozpoznać booty? To bardzo proste, zwykle nie mają avatara (chociaż jest kilka wyjątków) , mają dziwną nazwę kończącą się najczęściej na „few” „fla” „fyb” „kic” + 2 cyfrowy numer np.: tzuchufyb54 , drezufew18, hetus57, eupyda58, arr48, ecue46.

Czasami mają numer jednocyfrowy np.: calu9, bomikyc5, hrakwofla4, draz5, pafir4.

lub jest tylko dziwna nazwa bez numeru np.: socwetor, qukycio, nickifla, tzahyfir, lyco, cifir.

Zanim zaczniecie grać to poobserwujcie trochę a z łatwością dostrzeżecie zależności o których powyżej wspomniałem. Jest na tym serwisie kilku starych wyjadaczy, którzy wygrywają bez większych problemów pakiety z dużą ilością bidów. Należą do nich gracze o nickach: „anaakonda, rafale, jpot, kazio21, kalafir21, janusz474. Niestety w zwykłych aukcjach już całkiem im nie idzie no może z wyjątkiem tego ostatniego, który wygrywa wszystko to co chce, niestety przepłacając za towar kilkukrotną jego wartość. Widać jednak po tym co pisze na czacie ze lubi wygrywać :) Kilka screenów z aukcjami tego gracza zamieszczam poniżej.

janusz474-zegarek.png
Podobne aukcje, w których gracze wielokrotnie przepłacają wartość towaru i tracą dużo pieniędzy zwykle od razu znikają ze statystyk. Przecież ktoś mógłby je zobaczyć i się wystraszyć, a to byłaby duża strata dla firmy.

f_mhediana.png

Łatwo też można zauważyć że gracz o nicku „rafale” bierze udział w prawie każdej licytacji o aparat fotograficzny. Z tego co widziałem (a było tego trochę) to chyba tylko jeden raz coś mu pozwolili wygrać.

Zaglądnąłem też kiedyś na bloga który jest prowadzony przez serwis. Są tam umieszczone min „rady jak grać aby wygrać”. Moim zdaniem są to właśnie rady na to co należy robić aby jak najwięcej w tym serwisie przegrać. W wielu radach piszące je osoby zalecają ustawianie automatów.

Poobserwujcie trochę różne aukcje. Bez trudu zobaczycie jak ktoś ustawia automat i nikomu nie chce się z nim walczyć i taki ktoś (czytaj boot systemowy) wygrywa aukcję, bardzo często kupując wartościowy przedmiot dosłownie za grosze. Wystarczy jednak aby ktoś ze zwykłych graczy ustawił automat to ma jak w banku, że będzie miał do towarzystwa boota. Jeśli nie wierzysz, to mogę się założyć o skrzynkę piwa. Weź udział w aukcji przedmiotu o wartości ponad 400zł i ustaw automat na początku gdy aukcja się zaczyna. Jeśli twój automat będzie jedyny i wygrasz tę aukcję za kilka groszy stawiam ci skrzynkę piwa.

Jeśli nie ma tutaj oszustwa ze strony serwisu to na pewno znajdzie się kilkanaście takich aukcji dziennie w których mógłbyś wygrać w ten sposób :D

Często też obserwuję jak już komuś kończą się bidy i taki gracz ustawia automat (chociaż bidów zostało mu tylko na jedno, dwa lub kilka przebić) chcąc tym automatem wystraszyć innych graczy i wygrać aukcję. Niestety nic z tego. Booty czuwają i nie pozwolą takiemu graczowi wygrać!!!

Mam nadzieję , ze odpowiednie służby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa w tym kraju szybko zamkną temu serwisowi możliwość okradania ludzi w Polsce. Zanim to nastąpi macie jeszcze możliwość skorzystać z moich rad i wyrwać tym oszustom kilkaset złotych.

 

Do wiadomości:

Prokuratura

Federacja Konsumentów

TVN UWAGA

Pan Irek Bielenienik